Muškarac koji šuti uglavnom razmišlja. Žena koja šuti je uglavnom ljuta. – N.N
Je li točna izreka da se ”suprotnosti privlače”, koliko su muškarci i žene zapravo različiti i kako osobine ličnosti utječu na muško ženske odnose, saznaj u nastavku.
U jednom od prethodnih blogova upoznali smo se s Big5 teorijom o osobinama ličnosti i svakom od pet dimenzija.
Svaka od pet dimenzija ličnosti, prema modelu Jordana Petersona, sadrži dvije poddimenzije.
Ono što ističe Peterson, kod osobina ličnosti između muškaraca i žena, više je podudaranja nego razlika. To znači da na pojedinim dimenzijama muškarci i žene u prosjeku dobivaju slične rezultate.
Ipak, najveća razlika između muškaraca i žena pokazala se na dvije dimenzije: ugodnosti i neuroticizmu.
Istraživanje o Big5 dimenzijama ličnosti, koje je proveo Peterson sa svojim timom, pokazuje dvije zanimljivosti. U prosjeku 60% žena postiže više rezultate na dimenzijama neuroticizma i ugodnosti u odnosu na muškarce.
Ugodnost prema Big5 teoriji opisuju osobine kao što su: ljubaznost, empatija, spremnost na kompromis, požrtvovnost, nježnost i sl.
Osobe visoko na dimenziji ugodnosti su jako empatične. Iz tog razloga češće biraju profesije povezane s radom s ljudima kao što su: podučavanje, briga za starije/nemoćne/djecu i sl. Upravo u ovakvim zanimanjima dominiraju žene.
Prema istraživanju, najveća razlika između muškaraca i žena je zapravo u području interesa.
Dr. Peterson ukazuje na činjenicu da su razlike u dimenzijama ličnosti biološke, a ne kulturološke osnove. Takve se razlike, primjerice, povećavaju u egalitarnim zemljama kao što su skandinavske. U takvim su zemljama pokušaji stvaranja rodno ravnopravnih društava dosegli svoj puni potencijal.
Osobe nisko na dimenziji ugodnosti opisuju osobine kao što su: strogoća, tvrdoglavost, dominantnost, natjecateljski duh pa čak i grabežljivost.
Iz tog su razloga osobe nisko na dimenziji ugodnosti češće fokusirane na rješavanje problema i sistematičnost, nego na suosjećanje i međuljudske odnose.
Pozornost osoba koje su nisko na dimenziji ugodnosti većinom je usmjerena na predmete, a ne osobe. Iz tog razloga u poslovima kao što su građevina, rad sa strojevima i sl., uglavnom dominiraju muškarci.
Dimenziju neuroticizma opisujemo kao mjeru opće osjetljivosti na negativne emocije (bol, tuga, razdražljiva ili obrambena ljutnja, strah i tjeskoba). U toj dimenziji žene u prosjeku postižu više rezultate od muškaraca (žene 60%, muškarci 40%). Što to zapravo znači?
Razlika na dimenziji neuroticizma kod muškaraca i žena pokazuje se najviše u pubertetu pod utjecajem hormona, kao što pokazuje istraživanje.
Osobe visoko na dimenziji neuroticizma su sklonije pesimističnom pogledu na budućnost, a posljedično češće razdražljive i tjeskobne. Takve osobe imaju nižu razinu samopoštovanja u odnosu na opću populaciju, što rezultira nesigurnošću u međuljudskim odnosima. Sukladno tome zanimljiv je podatak da žene iniciraju čak 70% razvoda.
Visoka neurotičnost čimbenik je rizika za anksiozne poremećaje i depresiju, a zanimljivo je da su neuroticizam i savjesnost najbolji prediktori bračnih razvoda. To znači da je rizik za razvod veći ako su muškarac i žena visoko na dimenziji neuroticizma i/ili nisko na dimenziji savjesnosti.
Iako su dimenzije ličnosti djelomično biološki uvjetovane, one ne moraju predstavljati prepreke na životnom putu.
Svaka osoba slobodna je preuzeti odgovornost za vlastito ponašanje i raditi na sebi. Ujedno, poznavanje vlastitih osobina ličnosti doprinosi, ne samo zdravoj razini samopoštovanja, već i kvalitetnim međuljudskim odnosima.
Ako prepoznaješ da je tvoj partner introvert tj. nisko na dimenziji ekstraverzije, a ti visoko, onda je nužno poštivati različitosti. Potrebno je razumjeti prirodnu potrebu partnera za samoćom, tihim okruženjem, kao i povremenu teškoću iznošenja vlastitih stavova i emocija na van.
Ako je tvoj partner visoko na dimenziji otvorenosti prema iskustvu, onda je kreativnog duha i usmjeren na apstraktne ideje. To često zna rezultirati zanesenošću i nepredvidivošću, kao i liberalnijim svjetonazorom. Ako si ti nisko, vjerojatnije je da si konzervativnija osoba, usmjerenija na konkretne zadatke i ideje, koja radije slijedi rutinu.
Ključ zdravih međuljudskih odnosa, kroz upoznavanje s Big5 i prepoznavanjem različitosti kod svog partnera/prijatelja/člana obitelji, leži u nekoliko stvari. Osobno to volim nazivati TRAP (eng. zamka).
TRAP- zamka koja se izbjegne ako se tih načela nastojimo pridržavati ili zamka u koju se upada ako ih zanemarujemo:
_______________________________________________________________________________________
Želiš razumjeti kako različite osobine ličnosti funkcioniraju u odnosima? Na pravom si mjestu!
Prijavi se na edukaciju Partnerski odnosi i izgradi zdrave odnose s drugima!
Za sva pitanja javi nam se na kontakt.
Za više informacija o nadolazećim edukacijama, prati nas na webu i društvenim mrežama.
Adresa: Vodnikova 5, 10000 Zagreb
OIB: 99870145004